úvodná stránka ŠKD_1_ Žemberová ŠKD_2_Frajková Textová podstrana

ŠKD_2_Frajková

Milí moji družinári!

Keďže je situácia taká aká je, a my sa nemôžeme stretávať kvôli vírusu, ktorý sa šíri po celom svete budeme sa stretávať aspoň takto virtuálne. V tejto časti našej web stránky školy budete mať ŠKD na doma, kde vám budem uverejňovať nápady, ktoré si môžete urobiť, príp. pozrieť  počas vášho pobytu doma.

Na komunikáciu nám bude slúžiť mail adresa skdnadoma@gmail.com

Tu mi môžete napísať, prípadne poslať fotky svojich výrobkov, ktoré ste skúšali urobiť.

Všetko je samozrejme na vašej dobrovoľnosti, keďže máte školu on line a rodičia tiež potrebujú robiť z domu. Verím, že situáciu, ktorá je teraz  určite zvládneme, veď nad všetkým je Pán.

Email: skdnadoma@gmail.com

aktivity pre vás

Milé  deti vašou úlohou na tento týždeň bude nakresliť obrázok na tému: Ako sa mám teraz  doma, čo najradšej robím, kam chodím....Kresliť môžete na papier A4 po šírke ak máte taký doma.

Foto obrázkov mi môžete poslať na mail. Obrázky si odložte, keď prídeme do školy spoločne ich zlepíme a vystavíme  na chodbe.

Už sa teším na vaše práce.

Kto by sa nudil, môže si vyriešiť jarnú osemsmerovku      -      Jarne_prebudzanie_-_osemsmerovka(1).pdf

aktivity pre vás

Milé deti.

Okrem vedomostí zo školy je  dobré naučiť sa poznávať prostredie, v ktorom žijeme naučiť sa vnímať prírodu a jej krásy.

Poznáte púpavu, pľúcnik či sedmokrásku?

Pripravila som vám zoznam rastlín, ktorými sa budeme v tomto týždni zaoberať.

Dnes si môžete prečítať o  účinkoch rastlín, o tom, ako rastú, kedy a kde ich nájdete.

V ďalších dňoch pozvite rodičov na prechádzku a skúste niektoré z týchto rastlín nájsť, prípadne odfotiť.

Potom bude vašou úlohou nakresliť rastlinku a fotku  vašej kresby poslať na už  známu  emailovú adresu skdnadoma@gmail.com

Púpava lekárska

Kvitne od apríla do novembra na suchých miestach, na medziach, pri okrajoch ciest.

Celá rastlina je jedlá, je bez zápachu a má mierne horkastú chuť.

Hoci je Púpava lekárska považovaná skôr za burinu, jedná sa o významnú liečivú rastlinu.

Využitie

- pri zápaloch močových ciest a obličkových kameňoch, prekyslení žalúdka, ale aj pri prudkom črevnom katare, nechutenstve alebo zápche

- má pozitívne účinky na tráviacu sústavu, takže ju možno užívať pri žalúdočných poruchách,

Sedmokráska

-  kvitne od februára do novembra

Rastie v trávnych spoločenstvách.

Potrebuje dostatok slnečného žiarenia.

Je závislá na Slnku a vyberá si len svetlom plne prestúpené miesta.

Jej kvety sú liečivé.

Využitie

-  zápalových ochoreniach dýchacích ciest   vnútorne sa používa pri

-  je vhodná ako prísada do kúpeľa alebo odvar na obklady, na zle sa hojace rany

-  kloktaním napomáha liečbe zápalu hrdla a ďasien.

Pľúcnik lekársky

Rastie vo svetlých listnatých lesoch a na lúkach

Používa sa na lekárske účely.

Na čaj sa zbierajú hlavne listy.

Využitie

- pomáha vykašliavať, chráni sliznice

- má sťahujúci účinok

- pôsobí protizápalovo

- zvyšuje zrážanlivosť krvi

Aktivity pre vás

22. apríl Deň Zeme je sviatok zameraný na to, aby sme si uvedomili, aké dôležité je chrániť našu planétu.

Tento sviatok je ovplyvnený pôvodným dňom Zeme, ktorý sa konal počas osláv jarnej rovnodennosti21. marca a oslavoval príchod jari

na našej Zemi a jej pokladoch záleží. že nám Verím deti, že nikomu z nás osud našej  planéty nie je ľahostajný a

si uvedomujeme, aké cenné dary nám poskytuje naša Zem.   Aj my

Zemské zdroje však nie sú nevyčerpateľné, preto ich chráňme pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi!

Vašou úlohou bude vyrobiť si ,alebo nakresliť takýto strom, ktorý predstavuje, ako ty chrániš životné prostredie.

Vaše práce si môžete odfotiť a poslať na mail skdnadoma@gmail.sk.